Jak financovat školní aktivity dětí: Průvodce pro rodiče

10.07.2024 11:22

Jak financovat školní aktivity dětí, pomůcky, kroužky, školu v přírodě, výlety: Průvodce pro rodiče

Nejen začátek školního roku se každoročně nezadržitelně blíží a s ním i výdaje za školní pomůcky, kroužky, zábavu, školy v přírodě a další aktivity pro naše ratolesti. Pro mnoho rodin to může představovat značnou finanční zátěž. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak tyto výdaje zvládnout a zajistit, aby měly vaše děti vše, co potřebují k tomu, aby se jim ve škole dařilo a bavily se.

 

Plánování a rozpočet

 • Důkladné plánování je klíčové. Začněte alespoň několik měsíců před začátkem školního roku a sestavte si podrobný rozpočet, který zahrne všechny výdaje. Zohledněte ceny školních pomůcek, oblečení, kroužků, táborů, výletů a dalších aktivit.
 • Analyzujte výdaje z minulých let a využijte je jako vodítko pro váš budoucí rozpočet. Nezapomeňte zahrnout i nečekané výdaje, které se mohou během roku objevit.
 • Hledejte slevy a akční nabídky na školní potřeby a oblečení. Mnoho obchodů nabízí slevy na konci léta, před začátkem školního roku. Využijte věrnostní programy a slevové kupóny.
 • Zvažte nákup použitého oblečení a pomůcek. Existuje mnoho online i kamenných obchodů, kde se dají pořídit kvalitní věci za zlomek ceny. Můžete se také obrátit na lokální bazary nebo skupiny na sociálních sítích, kde se prodávají použité školní potřeby.
 • Zapojte do plánování i své děti. Zeptejte se jich, jaké aktivity by se jim líbily a kolik by to stálo. Společně tak můžete najít kompromisy a ušetřit peníze.
 

Využijte dostupné zdroje:

Mnoho organizací nabízí pomoc s financováním školních aktivit pro děti z nízkopříjmových rodin. Informujte se u místních úřadů, neziskových organizací a škol o dostupných programech. Mezi příklady patří:

 • Program na podporu mimoškolních aktivit: Tento program nabízí finanční pomoc dětem ze sociálně slabých rodin na úhradu poplatků za kroužky, tábory a další aktivity.
 • Příspěvek (přídavek) na dítě: Stát poskytuje měsíční příspěvek na každé vyživované dítě. Výše příspěvku se liší podle věku dítěte a příjmů rodiny.
 • Stipendijní programy: Některé školy nabízí stipendijní programy pro studenty, kteří se účastní mimoškolních aktivit. Informujte se u vedení školy o možnostech finanční podpory.
 • Můžete se obrátit na charitativní organizace a nadace, které se zaměřují na pomoc dětem. Tyto organizace často poskytují finanční pomoc na školní pomůcky, oblečení a další potřeby.
 • Zkontrolujte, zda vaše zdravotní pojištění nekryje některé z výdajů na školní aktivity, například poplatky za sportovní kroužky nebo tábory.
 

Získání financí

Pokud vám i přes plánování a využití dostupných zdrojů stále chybí peníze, existuje několik možností, jak je získat:

 • Malá půjčka: Mnoho bankovních i nebankovních společností nabízí půjčky na nízké částky. Důkladně si porovnejte nabídky a vyberte si tu s nejnižším úrokem a poplatky (ideálně nízkým RPSN). Nezapomeňte si spočítat celkové náklady na půjčku a zvážit, zda je pro vás tato možnost skutečně výhodná. Můžete provést srovnání a nabídek půjček online nebo obejít jednotlivé poskytovatele osobně a udělat si následně srovnání.
 • Brigáda: Mnoho studentů chodí během prázdnin na brigádu, aby si vydělali peníze na školní aktivity. Hledejte brigádu ve vašem okolí, která odpovídá vašim dovednostem a zájmům. Můžete se obrátit na pracovní agentury, lokální firmy nebo zkusit najít práci online. Hledat můžete na prace.cz, jooble.org a další.
 • Pronájem pokoje: Pokud máte k dispozici volný pokoj, můžete ho pronajmout studentům nebo turistům. To vám může přinést dodatečný příjem, který můžete použít na financování školních aktivit vašich dětí.
 • Prodej nepotřebných věcí: Udělejte si ve svém domě úklid a prodělte nepotřebné oblečení, knihy, elektroniku a další věci. Můžete je prodat online (Aukro, Sbazar, Bazos či Facebook Marketplace), na bazaru nebo na bleším trhu.
 

Zapojte své děti

 • Promluvte si se svými dětmi o financování školních aktivit a vysvětlete jim, že je důležité hospodařit s penězi zodpovědně.
 • Zapojte své děti do hledání způsobů, jak ušetřit peníze. Mohou vám například pomáhat s hledáním slev a akčních nabídek nebo s výrobou vlastních školních pomůcek.
 • Naučte své děti základům finanční gramotnosti, aby se v budoucnu dokázaly samy o sebe postarat. To jim pomůže zodpovědně nakládat s penězi a vyhnout se dluhům.
 

Další tipy:

Financování školních aktivit pro děti může být náročné, ale s trochou plánování a snahy je to zvládnutelné. Existuje mnoho způsobů, jak získat peníze, a zapojením vašich dětí do celého procesu jim pomůžete naučit se cenné životní lekce o zodpovědném hospodaření s penězi.

 

Pamatujte:

 • Oslovte rodinu a přátele a požádejte je o pomoc s financováním školních aktivit vašich dětí. Možná vám budou ochotni přispět finančně nebo darovat školní pomůcky, oblečení nebo jiné potřeby.
 • Zeptejte se ve škole, zda nabízí slevy na školní pomůcky pro děti z nízkopříjmových rodin.
 • Využijte programy výměny školních pomůcek. Existuje mnoho programů, které umožňují dětem vyměnit si použité školní pomůcky s jinými dětmi.
 • Naučte se říkat ne. Je důležité naučit se říkat ne aktivitám, které si nemůžete dovolit. Nenuťte své děti do aktivit, které jim nemůžete financovat.
 • Nejdůležitější je, aby se vaše děti bavily a učily se. Nebojte se říct ne aktivitám, které si nemůžete dovolit.
 • Existuje mnoho způsobů, jak získat peníze na školní aktivity. Využijte dostupné zdroje a buďte kreativní.
 • Zapojte své děti do celého procesu a naučte je zodpovědně nakládat s penězi.
 

Tento článek vám pomohl se zorientovat v možnostech financování školních aktivit pro vaše děti.

Zpět

Anketa

Stačí vám peníze na školní potřeby a platby?

Celkový počet hlasů: 3

 

Najdete nás na sítích...

 Pujcek.cz na YouTube.com  Pujcek.cz na Facebooku  Pujcek.cz na Twitter

QR kód Pujcek.cz - Porovnání půjček online

ČNB: Regulované subjekty

telefon: 910 120 922
(telefonické spojení neslouží pro sjednávání ani dotazy k produktům)
 
Pujcek.cz - Srovnávání půjček:
Po—pá: Online 24 hodin
So—ne: Online 24 hodin
Svátky: Online 24 hodin

Anketa

Půjčíte si online?

Ano  (1 501) 43%
Ne  (1 132) 32%

Celkový počet hlasů: 3501

Dbáme na Vaši bezpečnost

Zabezpečení DNSSEC SSL certyfikace Let´s Encrypt GDPR - zabezpečení osobních údajů

© 2012-2024 Všechna práva vyhrazena. Stránky obsahují reklamní sdělení. Provozovatel neposkytuje ani nezprostředkovává žádný z produktů. Vždy zkontrolujte aktuálnost informací u poskytovatelů. Využíváme cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode