9 tipů jak si půjčit a nezadlužit se

9 rad jak si půjčit a nezadlužovat se

6 minut čtení

Máte půjčku nebo o nich uvažujete? Určitě si musíte přečíst několik základních rad, které by každý žadatel nebo dlužník měl vědět. Dbejte o zodpovědné půjčování, jelikož půjčky mohou ovlivnit významně život (příjemně, ale i velmi nepříjemně).

 

Obsah

  1. Půjčování si dobře rozmyslete
  2. Zvažte svoji současnou i budoucí situaci
  3. Srovnejte si nabídky půjček
  4. Uzavření smlouvy s rozmyslem
  5. Neposuzujte pouze úrokovou sazbu
  6. Dodržujte splatnost
  7. Předcházejte problémům se splácením
  8. Nikdy si neberte další půjčku na půjčku
  9. Zvažte konsolidaci či refinancování

 

  Půjčování si dobře rozmyslete 

Určitě není nutné, brát si půjčku na zbytné věci. Často si lidé půjčují třeba na drahé dovolené a přitom mohou využít levnější variantu.

Před přemýšlením o jakékoliv půjče si vždy položte otázku: Je půjčka opravdu jedinou možností?

 

 Zvažte svoji současnou i budoucí situaci

Nepřemýšlejte pouze nad současností a vaší schopností splácet půjčku třeba jen v následujích pár měsících. Myslete i do budoucna a to především pesimistickým pohledem. Může se totiž stát, že některý z příjmů vypadne nebo nemusí již stačit.

 

 Srovnejte si nabídky půjček

Udělejte si přehled jednoduchým srovnáním půjček online. Dnes již nemusíte obcházet pobočky jednotlivých poskytovatelů a následně si doma vybírat z poznámek tu nejlepší. K porovnání nabídek postačí splnit jednu věc – vyplnit online formulář žádosti o půjčku(y). Doporučujeme vybírat jen od ověřených poskytovatelů, kteří se řídí odpovědným půjčováním.

 

 Uzavření smlouvy s rozmyslem

Před schválením/odsouhlasením jakékoliv smlouvy je nutné ji porozumět a vědět, s čím souhlasíte. Nebojte se k rozhodování přivést i někoho, komu můžete věřit a pomůže vám. Nemusíte se stydět za to, zeptat se na něco, čemu nerozumíte a chtít to vysvělit třeba znovu a znovu. Chyba je totiž na straně toho, kdo informace sděluje, že je neposkytuje takovým způsobem, kterému je rozumět.

 

 Neposuzujte pouze úrokovou sazbu

Posuzovat náklady na půjčku celkově (tzv. RPSN) je zásadní. Jedná se o parametr, který odkryje celkové náklady na půjčku. Jedná se roční procentní sabu nákladů (RPSN), která procentem vyjadřuje celkový roční náklad.

Nezapomeňte, že může přijít i neočekávaná situace a můžete se dostat do problémů se splácením nebo to, že bude půjčka ubírat stále více z měsíčního rozpočtu a bude s tím potřeba něco dělat. Podívejte se tedy i na ostatní náklady a podmínky, které jsou spojené s odkladem splátek, snížením výše splátek či zvažte pojištění proti schopnosti splácet.

 

 Dodržujte splatnost

Splatnost půjčky (celkově či po jednotlivých splátkách) je jednou z nejdůležitějších věcí, které musíte dodržovat, pokud již půjčku máte sjednanou. Jedná se jeden z nejdůležitějších parametrů, který ukazuje vaší „kondici“ jako dlužníka vůči věřiteli (poskytovateli).

 

 Předcházejte problémům se splácením

Jesliže víte, že nejste schopni dodržet termín splátky, jednejte rychle. Kontaktujte co nejdříve věřitele a sdělte vaší situaci. Požádejte jej o možnost posunout termín splátky, případně snížení splátek celkově nebo splátkový kalendář.

Pokud dohoda nedopadne dobře, požádejte o pomoc své blízké okolí.

Obrátit se můžete také na některou obecně prospěšných Poraden při finanční tísni (více na https://www.financnitisen.cz/), které poskytují rady, konzultace a pomoc zdarma.

 

 Nikdy si neberte další půjčku na půjčku

Takzvané vytloukání jedné půjčky druhou je snad to nejhorší co můžete udělat. Hrozí tím vysoké riziko, že se dostanete do tzv. dluhové spirálidluhové pasti. Z této situace je bohužel velice těžká cesta ven a představuje to mimojiné i velký nápor na psychyku a život celkově.

 

 Zvažte konsolidaci či refinancování

Máteli více jak jeden závazek, zvažte tzv. konsolidaci půjček (nazýváno taktéž sloučení, sjednocení , spojení půjček). Pokud máte jednu nevýhodnou půjčku (úvěr, kreditní karta, kontokorent, atp.), můžete zvážit takzvané refinancování půjčky (prakticky se jedná o konsolidaci, ale vžil se tento termín - refinancování). Konsolidací, respektive refinancováním si můžete pomoci se zlevněním nákladů spojených s půjčenými penězi (úrok, poplatky, atp.), protože jiný poskytovatel vám poskytne i lepší podmínky. Častým benefitem je také snížení výše splátky (např. z 2 000 Kč na 1 500 Kč za měsíc).

 

Doporučujeme: CHECKLIST žadatele o půjčku

Checklist žadatele o půjčku

Podívejte se na sezname otázek, na které je potřeba si odpovědět, vám pomůže v rozhodování i promyšlení rozhodnování před a při výběru vhodné půjčky.

Checklist je na 1 stránku a můžete si jej vytisknout.

Stáhnout: CHECKLIST-žadatele-o-půjčku.pdf

 

 

Tip: Dluhový labyrint

Víte, co může zabavit exekutor nebo jak probíhá oddlužení? Nejen v těchto otázkách pomůže Dluhový labyrint, projekt společnosti REMEDIUM Praha o.p.s.

"V případě dluhů má každý svoji jedinečnou cestu, často ne úplně příjemnou. Informace, které jsou k dispozici v jakoukoli denní dobu, přinášejí osvětu o právech, povinnostech a možnostech, které souvisí s dluhovou problematikou, včetně kontaktů na bezplatnou pomoc. 

Dluhový labyrint je ojedinělý projekt dlouhodobě přispívající k informovanosti lidí, kteří se ocitli v nelehké životní situaci. Pomáhá nejen lidem, kteří jsou dlužníky, ale i dalším účastníkům dluhové spirály - jejich manželům, manželkám, ručitelům, věřitelům. Jednoduše všem, koho se dluhy nějakým způsobem týkají. Chceme Dluhový labyrint rozvíjet i nadále, tak aby byl dostupný a prospěšný všem, kteří pomoc potřebují." Stránky projektu na https://www.dluhovylabyrint.cz/

 

 

Najdete nás na sítích...

 Pujcek.cz na YouTube.com  Pujcek.cz na Facebooku  Pujcek.cz na Twitter

QR kód Pujcek.cz - Porovnání půjček online

ČNB: Regulované subjekty

telefon: 910 120 922
(telefonické spojení neslouží pro sjednávání ani dotazy k produktům)
 
Pujcek.cz - Srovnávání půjček:
Po—pá: Online 24 hodin
So—ne: Online 24 hodin
Svátky: Online 24 hodin

Anketa

Půjčíte si online?

Celkový počet hlasů: 2635

Dbáme na Vaši bezpečnost

Zabezpečení DNSSEC SSL certyfikace Let´s Encrypt GDPR - zabezpečení osobních údajů

© 2012-2023 Všechna práva vyhrazena. Stránky obsahují reklamní sdělení. Provozovatel neposkytuje ani nezprostředkovává žádný z produktů. Vždy zkontrolujte aktuálnost informací u poskytovatelů. Využíváme cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode