Krátkodobé půjčky – kdy se vyplatí a na co si dát pozor?

23.05.2019 06:37

Krátkodobé půjčky - výhody a nevýhody

Trend posledních let spočívá v krátkodobých půjčkách, které poskytují snadné řešení v situacích, kdy peníze potřebujete okamžitě. Největší lákadlo pro klienty spočívá v jednoduchosti sjednání a rychlosti vyplacení peněz. S pozitivy jsou spjata samozřejmě i rizika týkající se vysokých sazeb nebo pokut při neschopnosti splácet.

Krátkodobé půjčky či “rychlopůjčky” jsou charakteristické volným využitím peněz a krátkodobým charakterem se splatností do 30 dnů. Tuto službu zpravidla poskytují nebankovní instituce, u kterých si lidé obvykle zapůjčí menší částky (v řádech jednotek tisíců).

„Po krátkodobých půjčkách lidé často sahají ve chvíli, kdy se ze dne na den ocitnou ve finanční nouzi nebo v případě, že mají náklady, které musí okamžitě splatit a nemají proto dostatečné prostředky. V těchto situacích jsou krátkodobé půjčky jasným řešením,“ říká Anna Bláhová ze zákaznického oddělení Zonky.

 

Výhody krátkodobých půjček

Za posledních pár let popularita této služby vzrostla a těší se poměrně velké poptávce. Na základě toho se tento segment, nabízející krátkodobé půjčky, stále rozrůstá. Kvůli tomu můžeme dnes najít tyto nabídky na každém rohu. Konkurenční společnosti se tak přetahují o nové klienty, kterým se snaží nabídnout ty nejlepší podmínky - někdy dokonce nabízí první půjčku zdarma.

 

Krátkodobé půjčky mají několik výhod:

 • Jednoduché sjednání a vyřízení půjčky
 • Rychlý příjem peněz
 • Možnost využití peněz na cokoliv
 

To, co se krátkodobým půjčkám z hlediska výhod nedá odepřít, je rozhodně rychlost. Dnešní nabídky zahrnují možnost sjednání online nebo přes telefon. Na základě toho je vyřizování půjčky rychlejší a jednodušší než kdykoliv předtím.

Odezva týkající se schválení nebo odmítnutí půjčky přichází téměř okamžitě. Poskytovatelé částku vyplácí ihned po odsouhlasení žádosti o půjčku. Díky tomu můžete mít peníze na účtu v rámci několika hodin.

Mezi další výhody patří fakt, že peníze můžete využít na cokoliv, co potřebujete, aniž byste museli uvádět důvod nebo účel vašeho využití. Ať si půjčíte jakoukoliv částku, nikdo po vás nebude chtít dokládat, za co jste peníze utratili nebo zjišťovat důvody, proč potřebujete půjčit. Pokud vás zaskočí nečekané výdaje, můžete se spolehnout na anonymitu.

 

Rizika krátkodobých půjček

Tyto atraktivní vlastnosti, které sebou půjčka nese, mohou zlákat nejednoho klienta. V takovém případě je potřeba zvážit i druhou stranu mince. „Nevýhoda spočívá ve vysokých sazbách. RPSN dosahuje u této služby velkých čísel,“ varuje Bláhová ze Zonky, které se věnuje finanční gramotnosti v České republice. Je však potřeba brát v potaz, že tento ukazatel může být zkreslující, protože interval půjčky se týká maximálně několika týdnů.

Nicméně je pravda, že tento druh služby přijde dráž. Důvod je jednoduchý – poskytovatel by s klasickými úroky neměl žádný zisk (nepokryly by mu ani náklady). Zároveň na sebe poskytovatelé berou větší riziko tím, že půjčí i klientům, u kterých není 100% jistota, že půjčku splatí.

Riziko nesplácení je však do jisté míry podchyceno poplatky a pokutami za nedodržení závazku. V takovém případě se vám zaúčtuje pokuta, která je odvozena od výšky vypůjčené částky. Stejně tak si připlatíte i za žádost o prodloužení splatnosti.

 

Na co si dát pozor

Přestože se jeví krátkodobé půjčky v určitých případech jako jednoznačné řešení, rozhodně stojí za to si vše ještě jednou promyslet. Vzhledem k rychlosti celého procesu nelze své rozhodnutí vzít zpátky.

Při sjednávání je potřeba pečlivě přečíst smluvní podmínky. „Podmínky sice bývají u těchto druhů služeb poměrně krátké a srozumitelné, ale i tak je nutné, abyste jim věnovali pozornost a při výskytu nejasností se doptali. Nebudete přece podepisovat něco, s čím nesouhlasíte,“ dodává Bláhová.

Hit krátkodobých půjček v České republice za posledních pár let stále roste a láká potenciální klienty na své atraktivní podmínky. Při nečekaných výdajích a potřebě okamžitého zdroje peněz jsou krátkodobé půjčky vhodnou alternativou. Nicméně je potřeba brát v potaz možná rizika a znovu zvážit, zda je nutné půjčku brát.

Zpět

Články

 • 03.09.2020 11:57

  NOVINKA: Půjčku Kamali vyplatí SAZKA v hotovosti - už nepotřebujete bankovní účet

    AKTUALIZOVÁNO Peníze v hotovosti non-stop k dispozici? Není problém. SAZKA a Kamali spolupracují a to přináší benefity pro klienty. Kamali nabízí vyplacení půjčky peněz v hotovosti právě na terminálech Sazky v celé České republice. Klienti, kteří požadují výplatu v hotovosti nebo...

 • 26.05.2020 14:40

  Creditea je nová online půjčka Providentu

  Společnost Provident přichází na trh s novou půjčkou přes internet Creditea, která je kompletně online. Pro její vyřízení nemusíte nikam docházet ani se s nikým scházet. Stačí vyplnit jednoduchý online formulář.  Hlavní výhody: žádné poplatky vyplnění žádosti do 10 minut možnost...

 • 23.05.2019 06:37

  Krátkodobé půjčky – kdy se vyplatí a na co si dát pozor?

  Trend posledních let spočívá v krátkodobých půjčkách, které poskytují snadné řešení v situacích, kdy peníze potřebujete okamžitě. Největší lákadlo pro klienty spočívá v jednoduchosti sjednání a rychlosti vyplacení peněz. S pozitivy jsou spjata samozřejmě i rizika týkající se vysokých sazeb nebo...

 

Najdete nás na sítích...

 Pujcek.cz na YouTube.com  Pujcek.cz na Facebooku  Pujcek.cz na Twitter

QR kód Pujcek.cz - Porovnání půjček online

Anketa

Půjčíte si online?

Celkový počet hlasů: 322

Dbáme na Vaši bezpečnost

Zabezpečení DNSSEC SSL certyfikace Let´s Encrypt GDPR - zabezpečení osobních údajů

© 2012-2020 Všechna práva vyhrazena. Srovnání online půjček na Pujcek.cz. Provozovatel neposkytuje ani nezprostředkovává žádný z produktů. Vždy zkontrolujte aktuálnost přímo u poskytovatelů. Využíváme cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

Vytvořte si web zdarma!Webnode